Karel, Boženka a Honza - seznamte se

Během února a března probíhal v městské knihovně cyklus literárních pořadů pro žáky 1. stupně základních škol z Českého Brodu a okolí s názvem Karel, Boženka a Honza – seznamte se. Úkolem dětí bylo vypátrat, o jaké osobnosti se ve skutečnosti jedná. Ve třech krabicích čekaly nápovědy, ze kterých měly děti uhodnout název filmové pohádky, potom název knižní předlohy, podle které byla pohádka natočena, a nakonec jméno toho, kdo knížku napsal.

Chleba s tvarohem, pila a velbloud nás dovedly k filmové pohádce Lotrando a Zubejda, ke knize Devatero pohádek a ke spisovateli Karlu Čapkovi, který by se letos dožil 130 let. Plátěná košile, hřeben do vlasů a plyšový krkavec nám připomněly filmovou pohádku Sedmero krkavců, stejnojmennou knižní předlohu, spisovatelku Boženu Němcovou a 200 let od jejího narození. Rybářská síť a plyšová ryba mnoho dětí zmátla, ale koloběžka jasně určila filmovou pohádku Koloběžka První, její knižní předlohu z knihy Fimfárum a spisovatele Jana Wericha, který by letos oslavil 115. narozeniny.

Všechny tři osobnosti jsme dětem krátce přiblížili i s jejich dalšími známými díly. Nechyběly ani tři zábavné úkoly, největší úspěch měla samozřejmě jízda na koloběžce, při které odvážní jedinci museli jako rybářovic Zdenička přijet-nepřijet, být ustrojení-neustrojení, obutí-neobutí, učesaní-neučesaní, chyběl jen dar-nedar, protože se nám nepodařilo chytit žádného vrabce… Ve druhé části našeho setkání jsme už tradičně, formou čtených ukázek, představili nové knihy v dětském oddělení.

Kvůli vyhlášení nouzového stavu jsme sice celý cyklus nemohli dokončit, přesto se u nás se třemi významnými českými spisovateli i s knižními novinkami seznámilo téměř 600 školáků.

Pondělí ZAVŘENO ZAVŘENO
Úterý ZAVŘENO ZAVŘENO