Planeta otázek a odpovědí

V loňském školním roce jsme v cyklu literárních besed pro žáky prvního stupně základních škol probírali literární žánry beletrie neboli krásné literatury, letos jsme společně objevovali naučnou literaturu a poznávali možnosti jejího využití při výuce. Během února a března se v naší knihovně vystřídalo 37 tříd žáků ZŠ Tyršova, ZŠ Žitomířská, ZŠ a PrŠ Žitomířská, ZŠ Kouřim, ZŠ Poříčany, ZŠ Přistoupim a ZŠ Vitice.

Dětem jsme nejprve představili naše oddělení naučné literatury a ukázali jsme jim barevný poutač s jejím rozdělením, podle kterého si mohou naučné knihy vybírat. Pak na nás čekala papírová planeta otázek a odpovědí, která skrývala jedenáct otázek z různých vědních oborů, odpovědi jsme společně hledali v připravených encyklopediích. Dozvěděli jsme se např. kolik kostí tvoří lidskou páteř, čím se ochlazuje slon, které disciplíny patří do moderního pětiboje nebo proč pálí kopřiva. Kromě toho děti předváděly módní přehlídku a v naší televizi předpovídaly počasí. Když jsme našli všechny správné odpovědi, z planety otázek a odpovědí se stala planeta Země.

Naše setkání s naučnou literaturou jsme zakončili citátem básníka Jiřího Žáčka: „Chcete zmoudřet? Můj ty světe, otevřete knížku, čtěte!“ Na závěr nechybělo tradiční představení nových knížek v dětském oddělení a oblíbená četba ukázek.