Děti se žlutou hvězdou

V průběhu října a listopadu jsme se v knihovně setkávali se žáky šestých, sedmých a některých devátých tříd při besedě s názvem Děti se žlutou hvězdou. U příležitosti nedožitých devadesátých narozenin Anne Frankové jsme žákům chtěli přiblížit osudy židovských dětí a představit téma holocaustu v dětské literatuře. Inspirací nám byly především knihy Deník Anne Frankové a Transport za věčnost od Františka Tichého.

Během besedy jsme se podívali do Amsterdamu, do tzv. zadního domu na Prinsengrachtu č. 267, kde se dva roky ukrývala rodina Frankových a kde si třináctiletá Anne psala svůj deník. Přiblížili jsme si podobu diskriminačních zákazů a pravidel i atmosféru v nacisty okupovaných územích. Spolu s Anne jsme se s transportem dostali do koncentračního tábora v Osvětimi a dále do Bergen-Belsenu, kde cesta Anne končí. Naším druhým průvodcem byl Petr Ginz, židovský chlapec z Prahy, významná postava jednoho z terezínských chlapeckých „heimů“ (domovů). Pokusili jsme se vykreslit všudypřítomnou bezmoc a strach v okupované Praze a v terezínském ghettu. Petrova cesta skončila ihned po příjezdu do Osvětimi, kdy byl při selekci Josefem Mengelem určen k likvidaci v plynové komoře.

Toto téma není lehké. Ve věku našich posluchačů jiné děti zažívaly to, co by děti prožívat neměly. Americký filozof George Santayana řekl: „Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat.“ Pomalu ubývá pamětníků, kteří by našim dětem vyprávěli svoje vzpomínky, nebojme se proto nechat vyprávět knihy.

Prázdninová provozní doba

29.6. do 28.8.2020