Cesta časem s Albatrosem

Víte, proč se největší a nejstarší české nakladatelství pro děti a mládež jmenuje Albatros? A kolik let uplynulo od jeho založení? Odpověď na obě otázky se dozvěděli účastníci posledního cyklu literárních besed pro žáky 1. stupně základních škol v tomto školním roce, kteří se s námi vydali na cestu časem s Albatrosem. Stylizovaný pták albatros v logu nakladatelství schovává pod svými mohutnými křídly už 70 let všechny, kdo rádi čtou a mají rádi knížky…

Na děti čekalo osm písmen, které dohromady tvoří slovo ALBATROS, každé písmeno skrývalo čtenou ukázku nebo zajímavost, na ilustracích z knížek jsme vyzkoušeli postřeh dětí a při tvoření nových slov také jejich slovní zásobu.

Společně jsme si připomněli dvě známé spisovatelky, jejichž dětské knihy Albatros exkluzivně vydává. Příběh skřítka Nillse od Astrid Lindgrenové nám z audioknihy vyprávěla Linda Rybová, na nástupišti 9 3/4 jsme potkali Harryho Pottera a další postavy z knih Joanne Rowlingové. Poslechli jsme si ukázku z Karafiátových Broučků, písničku z filmového zpracování Werichových Tří veteránů a ukázku z audioknihy Pošta v ZOO Ondřeje Sekory v geniálním podání Marka Ebena. Doplňovali jsme také názvy pohádek dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Jako zajímavost jsme si představili edici OKO, první kniha této edice vyšla v roce 1961, celkem v ní bylo vydáno přes 100 naučných a encyklopedických titulů.

Ve druhé části našeho setkání ani tentokrát nechybělo představení nových knih v dětském oddělení a jejich prohlížení. Na naší cestě časem s Albatrosem nás během května a června doprovázelo 793 žáků ZŠ Tyršova, Žitomířská a ZŠ a PrŠ Český Brod, ZŠ Kouřim, ZŠ Poříčany, ZŠ Přistoupim, ZŠ Úvaly a ZŠ Vitice.

o prázdninách