Od básničky po bublinu

Závěrečný cyklus literárních besed pro žáky základních škol v letošním školním roce jsme pojmenovali Od básničky po bublinu aneb Co to vlastně čteme, naším cílem bylo seznámit děti se základním rozdělením knížek, které čtou, a přiblížit jim různé literární žánry, se kterými se mohou v naší knihovně setkat.

Po veršovaném přivítání jsme dětem nejprve vysvětlili rozdíl mezi prózou, poezií a dramatem na příběhu o sedmi neposlušných kůzlatech, který zazněl jako vyprávění, veršovaná pohádka i divadelní hra. Potom na nás čekala magnetická tabule s dvanácti komiksovými bublinami, které představovaly dvanáct různých literárních žánrů, k nim děti vybíraly a přiřazovaly knihy z připravené výstavky. Kromě toho každá bublina skrývala jeden úkol, při jeho plnění jsme si společně něco přečetli, něco se dozvěděli a samozřejmě jsme se i trochu pobavili.

Zahráli jsme si na básníky, podle ilustrací jsme poznávali pohádky, cvičili postřeh a hledali průchody do jiných, fantastických světů. Přiřazovali jsme výroky v komiksových bublinách správným literárním postavám nebo jsme chronologicky řadili zápisky v deníku, hádali jsme přívlastky zvířat, které se přisuzují lidem, a spojovali dvojice historických předmětů.

Dobrodružství jsme prožili při stavbě indiánského totemu, jako detektivové jsme rozeznávali pachové stopy a podle hmatu jsme určovali rekvizity z horrorových příběhů. Nechyběla ani zvuková ukázka, písnička ze zfilmované knihy, děti měly poznat, o jakou filmovou pohádku se jedná, případně uhodnout název původní literární předlohy. Skončili jsme opět básničkou, kterou si děti samy přečetly z komiksových bublin.

Ve druhé části našeho setkání jsme dětem představili knižní novinky, zakoupené do dětského oddělení, tradičně se s velkým zájmem setkaly čtené ukázky a závěrečné prohlížení knížek.
Během května a června s námi objevovalo svět literatury 744 žáků z obou českobrodských základních škol, ZŠ Přistoupim, Kouřim, Vitice a ZŠ a PrŠ Český Brod.