ZŠ 2018 Informatika pro ZŠ Mukařov

V polovině června jsme v městské knihovně přivítali žáky 9. třídy ZŠ Mukařov, pro které jsme na vyžádání připravili základní knihovnicko-informatickou lekci. Co říct o knihách a knihovně zástupcům generace Z, kteří od svého nejútlejšího dětství vyrůstají obklopeni komunikačními a mediálními technologiemi?

Úvodem jsme se pokusili nastínit základní účel knihoven – shromáždit, třídit, uložit a znovu vyhledat informace. Dnešní svět je zahlcen novými poznatky, novými znalostmi a nelehkým úkolem nás všech je se v tomto množství zorientovat, správné informace vyhledat, kriticky je zpracovat a využít ve svůj prospěch.

Potom na naše návštěvníky čekal zdánlivě lehký úkol: skupinkám po třech žácích byl přidělen počítač/tablet/notebook a s využitím libovolných postupů měli v našem on-line katalogu vyhledat knihu dle zadání, najít ji na regálu a přinést. Protože nikdo ze zúčastněných (kromě paní učitelky) neměl s českobrodskou knihovnou předchozí zkušenost a všichni byli „vhozeni“ do neznámého prostoru bez jakékoli exkurze nebo vysvětlení třídění a organizace fondu, úkol nakonec nebyl úplně jednoduchý. Úspěšnější byly skupinky, jejíž členové zkušenost s knihovnou a vyhledáváním v on-line katalogu mají, ale nakonec všichni své detektivní pátrání dotáhli do úspěšného konce.

Pro studenty mohlo vyhodnocením být poznání, že uspět v on-line světě ještě neznamená uspět také v realitě fyzické. A pro nás? Určitě zesílila potřeba věnovat se systematicky i žákům 2. stupně ZŠ, navázat na literární pohádkové besedy pro 1. stupeň besedami zaměřenými nejen na literaturu, ale také informatickým směrem, abychom pomohli vytvářet bytosti sebevědomě a samostatně se pohybující ve světě informací.