Dobrý den, opičko aneb Vesele o slušném chování

Celý únor a březen probíhal v městské knihovně cyklus literárních besed pro žáky prvního stupně základních škol pod názvem Dobrý den, opičko aneb Vesele o slušném chování, dohromady se u nás vystřídalo 747 dětí ze ZŠ Tyršova, Žitomířská, Přistoupim, Poříčany, Kouřim, ZŠ a PrŠ Český Brod a ZŠ a PrŠ Kostelec nad Černými Lesy.

Nejprve jsme si připomněli, jak slovo etiketa (společenské chování) vlastně vzniklo, a potom jsme s pomocí našeho knihovnického autobusu, několika rekvizit a hlavně knížek představili některá pravidla slušného chování. Četli jsme si o umění odpouštět, o posměváčcích, o pomoci v nouzi i poučný příběh o chamtivém kaktusu. V knihovnickém autobusu jsme si zahráli scénky, jak se chovat ke starým a handicapovaným lidem, jak moc můžeme ublížit pomluvou nebo jak máme telefonovat na veřejnosti. Nevynechali jsme ani správné stolování, ukázali jsme si jednoduché prostření stolu podle znalce etikety pana Ladislava Špačka a při poslechu audioknihy Příšerní nezbedníci jsme se dozvěděli, co se může stát tomu, kdo neumí pořádně pozdravit.

Věříme, že se nám podařilo společně si uvědomit, jak důležité je pochopení a úcta k lidem kolem sebe, že říkat pravdu je síla, ne slabost, přiznat chybu je odvaha a umět se omluvit je vzácný dar, zkrátka že slušně a ohleduplně bychom se měli chovat vždy a všude, protože jen tak nám bude spolu dobře.

Ve druhé části našeho setkání jsme dětem představili knižní novinky, zakoupené do dětského oddělení, tradičně se s velkým zájmem setkaly čtené ukázky a závěrečné prohlížení knížek.