Obrázky z českých dějin a pověstí

Časová osa je prádelní šňůra, paměť nám podává kolíčky,
aby se žádná událost nezaběhnula v rámci té dějinné honičky…

Touto básničkou jsme v naší knihovně během dubna, května a června přivítali 724 žáků prvního stupně obou českobrodských základních škol, ZŠ Přistoupim, Poříčany, Kounice, Kouřim a ZŠ a PrŠ Český Brod. Cyklus literárních besed Obrázky z českých dějin a pověstí jsme věnovali letošnímu 700. výročí narození Karla IV.

V krátkém úvodu se děti seznámily s některými historickými kronikami a knížkami o naší historii, potom už na ně čekala magnetická tabule s devíti obrázky, na nichž děti poznávaly postavy z českých pověstí i skutečné historie. Ke každé z nich kromě krátkého povídání patřil i jeden zábavný úkol, který bylo třeba splnit: mimo jiné jsme s Horymírem dolovali stříbro, vybírali jsme správné zvíře do znaku pro Bruncvíka, s Karlem IV. jsme se učili písmenko „Ř“, zkoušeli jsme hrát na housle s Daliborem, hledali jsme krajáč na mléko pro praotce Čecha nebo divokého kance pro Bivoje.

Otočením obrázků na tabuli jsme složili portrét Karla IV., papírová věž Karlštejna skrývala naši knihovnickou truhlu s korunovačními klenoty, kterými jsme potom za velkého ohlasu všech přítomných vybraného Karla IV. slavnostně korunovali a usadili na trůn. Ve druhé části našeho setkání tradičně došlo na nové knihy, čtení ukázek z nich a jejich prohlížení. Na závěr čekal na děti ve věži Karlštejna ještě poklad v podobě napečených zlatých dukátů Karla IV., na kterých si všichni pochutnali.