Hodina zpěvu a čtení

Od 1. února až do 17. března probíhal cyklus literárních besed pro žáky základních škol Hodina zpěvu a čtení, který jsme věnovali kulatému jubileu pana Zdeňka Svěráka, jehož příběhy, pohádky a písničky znají snad všechny děti.

Tentokrát jsme nesoutěžili, ale společně jsme poslouchali humorné ukázky z jeho dětských knížek, opravili jsme popletené názvy jeho dětských písniček a podle melodie hracího piánka jsme hádali názvy jeho pohádkových písniček, které jsme přiřazovali do správných pohádek.

V naší knihovnické truhle byla ukryta nejnovější filmová pohádka pana Svěráka Tři bratři, která vznikla na motivy jeho minioperek, a odvážní zájemci si zkusili v této pohádce u nás v knihovně „zahrát“. Atmosféru navodily krátké hudební ukázky ze všech tří částí, a pak už si Šípková Růženka mohla vybírat správnou květinu, o kterou se má píchnout, a usnout v naší knihovnické posteli. V té ji vzápětí vystřídal Vlk, převlečený za Babičku, a vedl známý dialog s Červenou Karkulkou, která právě dorazila s plným košíčkem. I Maruška, zachumlaná ve vlňáku, správně vybrala a přinesla sestře Holeně od dvanácti měsíčků všechny požadované laskominy. Asi není třeba zdůrazňovat, že v této části našeho setkání jsme se všichni hodně pobavili a nasmáli…

Závěr patřil jako obvykle představení a prohlížení nových knižních přírůstků v dětském oddělení, které jsme doplnili čtením několika krátkých ukázek z vybraných knih. Hodinu zpěvu, čtení a hraní s panem Svěrákem v naší knihovně zažilo 742 žáků obou českobrodských ZŠ, ZŠ Poříčany, ZŠ Přistoupim, ZŠ Kounice, ZŠ Kouřim a ZŠ a PrŠ Český Brod.