Týden pohádek Boženy Němcové

Další cyklus literárních besed pro žáky základních škol jsme nazvali Týden pohádek Boženy Němcové a věnovali jsme ho známé české spisovatelce, jejíž dílo patří do zlatého fondu české literatury. Snažili jsme se představit ji dětem jako sběratelku krásných lidových pohádek, které se v mnoha případech staly předlohou filmového zpracování.

Vybrali jsme pět velmi známých pohádek z díla Boženy Němcové, na každý den od pondělí do pátku. Děti nejprve podle různých nápověd hádaly jejich název, pak jsme si přečetli krátké ukázky a porovnali je s filmovým zpracováním. Z toho vycházel i další úkol pro děti, hledání rozdílů mezi filmem a knižní předlohou. Na závěr každé pohádky si odvážní jednotlivci mohli vyzkoušet role různých pohádkových postav, takže jsme v naší knihovně mohli vidět Popelku, která v oříšku našla skutečné plesové šaty, prince Bajaju, který se utkal s trojhlavou saní, nebo čertova švagra Petra, který z kouzelného kabátu vytahoval dukáty. Nakonec všichni společně správně pojmenovali další pohádky Boženy Němcové, jejichž názvy se nám v knihovně trochu popletly.

Ve druhé části našeho setkání došlo už tradičně na představení nových knih v dětském oddělení a jejich prohlížení, největší zájem byl tentokrát o dětskou kuchařku Draci v hrnci.
S pohádkovými postavami Boženy Němcové se během února a března setkalo 33 tříd obou českobrodských ZŠ, ZŠ Přistoupim a ZŠ Poříčany.