Pohádková lampička Františka Nepila

Únorový cyklus literárních besed pro žáky ZŠ jsme věnovali spisovateli Františku Nepilovi, který by letos oslavil 85. narozeniny. Ukázkami z jeho tvorby pro děti jsme se snažili přiblížit tohoto autora našim školou povinným návštěvníkům jako člověka, který poutavě psal o lidech, přírodě a věcech kolem sebe.

„Už jste si toho všimli? Že se každé okno podobá trošku knížce? Okno i knížka se otvírá a zavírá skoro stejně. A když je otevřete, objeví se vám vždycky kousek světa…“ Po poetickém úvodu z knihy Podívánky následovaly dvě ukázky z knížek Lišky, dobrou noc a Makový mužíček. Děti se dozvěděly, proč má datel červenou čepičku a jak Makový mužíček uplácel sojku, zájemci si mohli vyzkoušet pravou červenou čepici pana přednosty a mezi připravenými rekvizitami také správně odhalili „sojku – práskačku“. Knihovnická truhla nabídla dětem historické kožešinové štucle, které nosily jejich prababičky, a zároveň tak vysvětlila název další Nepilovy knížky Štuclinka a Zachumlánek. Přečetli jsme si ještě dvě krátké ukázky z knih Co vyprávěla noc a Pohádková lampička, souviselo s nimi poznávání dalších opeřených rekvizit, krkavce a strakapouda, jenž se ukázal jako největší oříšek. Potom se děti rozdělily do čtyř týmů a měly za úkol složit puzzle z ilustrací Nepilových knížek, správně sestavit název jeho knihy a najít ji na připravené výstavce. V poslední části našeho setkání jsme dětem tradičně představili knižní novinky, nakoupené do dětského oddělení.
Kouzlo slov a nádherných příběhů Františka Nepila s námi ve dvaceti pěti samostatných pořadech objevovalo 505 žáků prvního stupně obou českobrodských základních škol a ZŠ Přistoupim. Milí rodičové, zeptejte se svých dětí, co je to PEKELEC? Pokud si zapamatovaly správnou odpověď, pak se nám společně s panem Nepilem podařilo trochu rozšířit jejich slovník i obzor.