Království divokých zvířat aneb ZOO v knihovně

Cyklus letošních jarních besed navázal na probíhající stejnojmennou výstavu výtvarných prací žáků obou českobrodských ZŠ, ZŠ Přistoupim a dětí z MC Kostička, které vyzdobily nejen vstupní halu Městské knihovny, ale i celou hlavní chodbu budovy čp. 1, takže jsme si četli, soutěžili a povídali o divokých exotických zvířatech, která můžeme vidět v zoologické zahradě.

Po úvodní básničce o želvě Marii jsme si poslechli jeden z příběhů Macha, Šebestové a jejich kouzelného sluchátka, ve kterém samozřejmě navštívili s celou třídou zoologickou zahradu. Pak už na všechny přítomné čekala magnetická tabule se zvířecím dominem, které skrývalo různé úkoly a otázky. Odhadnout, jak dlouhý jazyk má žirafa, nakoupit večeři pro tygra, slona, medvěda nebo opici v našem Pony Zebra Marketu nebo vybrat správnou knihu v našem knihkupectví U krokodýla nebyl pro děti velký problém. Výborně si poradily i s popisem nebo předvedením zadaného zvířete tak, aby ostatní uhodli, o koho se jedná. Velmi atraktivní bylo pro děti také CD s autentickými zvuky zvířat, které měly poznávat, překvapilo nás, že kromě malého zaváhání u zebry nebo losa určily všechny správně.

V další části našeho setkání jsme děti seznámili s novými knihami v dětském oddělení, o jejich prohlížení byl jako obvykle velký zájem. Na úplný závěr jsme společně otevřeli naši knihovnickou truhlu, tentokrát skrývala napečené velbloudy, lvy, želvičky a opice, na kterých si všichni pochutnali. Naši knihovnickou „zoologickou zahradu“ navštívilo během dubna a května 30 tříd obou českobrodských ZŠ, ZŠ Přistoupim a ZŠ Poříčany.