Vidět, poznat, vědět, číst aneb Encyklopedie pro zvídavé děti

Tématem únorových besed v Městské knihovně byly dětské encyklopedie a práce s nimi, navštívilo nás 23 tříd prvního stupně obou českobrodských ZŠ, celkem. 441 žáků se svými vyučujícími.

V úvodu jsme děti překvapili Velkým atlasem světových dějin pro mládež, který po rozložení měří téměř tři metry, a také encyklopedií Neuvěřitelné pohledy, ve které se mohly podívat např. do útrob zaoceánského parníku.
Potom si děti vylosovaly číslo otázky a samostatně nebo ve dvojicích hledaly odpovědi na připravené otázky v encyklopediích různého zaměření, např. lidské tělo, vynálezy, sport, hudební nástroje, zeměpis, příroda, vesmír nebo technika. Žáčci 1. a 2. tříd měli za úkol správně vybrat encyklopedii, ve které by hledali odpověď na vylosovanou otázku, společně jsme potom otázku zodpověděli a v knize našli obrázek nebo fotografii. Starší žáci museli správnou odpověď na vylosovanou otázku samostatně najít v knize, tzn. hledat v obsahu, rejstříku, slovníku apod.
Naším cílem bylo naučit děti orientovat se v encyklopediích a naučné literatuře obecně tak, aby byly schopné vyhledat požadovanou informaci, chtěli jsme jim ukázat, že kromě internetu existují i další možnosti, jak získat informace nebo vypracovat domácí úkol.

Druhou část besedy jsme věnovali povídání o nových knihách v dětském oddělení naší knihovny a přečetli jsme si společně několik ukázek, závěrečné prohlížení nových knížek i encyklopedií se jako obvykle setkalo s velkým zájmem dětí.

o prázdninách