Nemalujte čerta na zeď

…není lepší mít se rádi, hledět na svět zvesela?
Nemalujte čerta na zeď – namalujte anděla!

Básní Jiřího Žáčka Nemalujte čerta na zeď začínala každá z 29 letošních předvánočních besed v Městské knihovně, protože jejich tématem bylo peklo, čerti a pohádky. Naše pozvání přijalo 639 žáků prvního stupně obou českobrodských ZŠ, Základní a Praktické školy, ZŠ Přistoupim a ZŠ Poříčany se svými vyučujícími.

Na úvod jsme si připomněli pohádkové příběhy Boženy Němcové, Jana Drdy a dalších autorů, kteří psali o čertech, i jejich filmové nebo televizní zpracování. Následovala dramaticky čtená ukázka z knihy Čerti nikdy nespí o tom, jak čerti neuměli číst ani psát, a potom už začalo zábavné soutěžení. V našem pekelném kotlíku se „vařilo“ třicet čertovsky záludných otázek, na které děti odpovídaly a za správnou odpověď získaly „propustku z pekla“.
Dvou krátkých přestávek jsme využili k živému televiznímu vysílání TV Peklo, do kterého se ochotně zapojili i někteří odvážlivci z řad dětí a jedna paní učitelka, kromě různých katastrofických zpráv a předpovědí počasí jsme slyšeli i krásné básničky a písničky, které navodily téměř vánoční atmosféru.
Nakonec jsme se svolením hlídajícího čerta otevřeli naši knihovnickou truhlu a vyměnili jsme všem dětem „propustky z pekla“ za vánoční cukroví, které se v naší knihovně tradičně s předstihem peče.