Knihovna v pravěku aneb Kdyby dinosauři žili dnes

Letošní dubnové besedy navázaly na probíhající stejnojmennou výstavu výtvarných prací žáků ZŠ, a tak již při vstupu do naší budovy malí návštěvníci poznali, že nejsou v obyčejné knihovně, ale že jsme se společně přenesli na časové ose do doby před mnoha milióny let.

V úvodu našeho setkání jsme si krátkou ukázkou z knihy Lovci mamutů připomněli skvělého českého spisovatele Eduarda Štorcha, od jehož narození uplynulo v dubnu 135 let. O pravěku nepsal samozřejmě jen on, ale i řada dalších autorů, jejichž knížky jsme dětem také představili. Následovala hlavní část besedy, zábavné i poučné soutěžení o body, které měly podobu malých dinosaurů. Šestnáct allosauřích stop na magnetické tabuli skrývalo záludné otázky, úkolem dětí bylo vyluštit doplňovačku z pravěku, skládat další slova z písmen slova DINOSAURUS nebo doplnit zajímavost ze světa těchto vyhynulých zvířat. Obrovskému zájmu se těšilo poměřování dětských nohou s kopií otisku skutečně nalezené stopy allosaura.

Po sečtení získaných bodů následovalo povídání o nových knihách v dětském oddělení a jejich prohlížení, děti si mohly vybírat i z knih o dinosaurech a pravěku, které na ně čekaly na připravených výstavkách.

Jako poděkování za nádherné exponáty, které nám děti vytvořily na výstavu, si každá třída odnesla medaili Velkého Alla, kromě toho všichni ochutnali „dinosauří“ vajíčka, sladké překvapení, které skrývala naše knihovnická truhla. Dvaceti čtyř dubnových besed se zúčastnilo 497 žáků prvního stupně obou českobrodských základních škol, v květnu se do naší „pravěké“ knihovny podívají ještě žáci ZŠ Poříčany a ZŠ Bylany.