Jarní soutěžení O Sněženčin pohár

Druhá polovina letošního března a začátek dubna byly v naší knihovně věnovány dalšímu cyklu besed pro děti základních škol. Kromě českobrodských školáků a žáků Základní a Praktické školy nás navštívily také dvě třídy ZŠ Poříčany, celkem proběhlo 17 besed za účasti 331 dětí a jejich učitelů.

Po krátkém jarním úvodu a přečtení ukázky o sněžence z knihy Čítanka pro nejmenší zazněla písnička Jaro dělá pokusy. Pak už vypuklo vlastní soutěžení, dvacet sedm záludných otázek ukrytých do velkého nazdobeného poháru jsme rozdělili na tři části, po každých devíti otázkách následovala krátká přestávka, kterou děti vyplnily recitací básniček, zpíváním písniček, ale i vyprávěním pohádek.

Otázky s tematikou jara a všeho, co k jaru patří, zahrnovaly např. poznávání jarních kytiček, určování zvířecích mláďat, vysvětlování pranostik a různých historických pojmů (pec, nůše, necky) nebo doplňování říkanek. Starší školáci ještě hledali dívčí a chlapecká jména, ukrytá v souvislém textu, a všichni se zapotili při skládání nových slov z písmen slova SNĚŽENKA.

V rámci oddechu jsme si poslechli také další písničku s názvem Kamarádka lípa.

Na závěr na děti čekala odměna v podobě bonbónů z naší knihovnické truhly, které si odnesly v malém Sněženčině poháru, speciálně vytvořeném pro tuto příležitost..