Jarní besedy v Městské knihovně

Na přelomu letošního března a dubna proběhl další cyklus besed, jejich hlavním tématem byl tentokrát spisovatel Václav Čtvrtek, který se narodil 4. dubna právě před sto lety. Na malé povídání, čtení, poslouchání a soutěžení jsme pozvali žáky prvních až pátých tříd obou českobrodských ZŠ, dále nás navštívily čtyři třídy ZŠ Poříčany a jedna třída ZŠ Kounice, dvakrát jsme se setkali také s žáky ZŠ a PrŠ Český Brod. Celkem se uskutečnilo 23 besed, kterých se zúčastnilo 439 dětí se svými vyučujícími.

Na začátku každého setkání všechny uvítala znělka rozhlasového pořadu pro děti Skřítek Hajaja, v jehož počátcích stál a na jehož úspěchu měl velkou zásluhu právě Václav Čtvrtek. Po krátkém úvodu a životopisných údajích následovala ukázka známých i méně známých Čtvrtkových knížek, ze kterých jsme dětem přečetli několik úryvků, abychom jim spisovatele ještě více přiblížili.

Děti byly tentokrát rozděleny do družstev ke čtyřem stolečkům a plnily různé úkoly. V první soutěžní části se skládaly puzzle s Rumcajsem nebo Makovou panenkou a na magnetických tabulích se sestavovaly správné dvojice pohádkových postaviček nebo předmětů ze Čtvrtkových knih. Po zdárném splnění těchto úloh následovalo krátké oddechnutí u první části pohádky o vodníku Čepečkovi. Ve druhém soutěžním bloku přišla ke slovu opět naše tradiční knihovnická truhla, tentokrát skrývala dvacet soutěžních otázek, které měly prověřit, jak děti poslouchaly naše povídání a čtení. U většiny čtenářů nebyl problém se správnou odpovědí, ale některé chytáky děti přece jen trochu potrápily. Potom jsme společně doposlouchali, jak to dopadlo s vodníkem Čepečkem a za odměnu si všichni soutěžící rozbalili malou sladkost.

Naší snahou bylo ukázat dětem Václava Čtvrtka jako spisovatele, v jehož pohádkách nemá místo krutost a násilí, vládne zde laskavost a humor, vítězí dobro a spravedlnost, ale také připomenout jeho méně známé knihy, na které se dnes trochu neprávem zapomíná.