Putování za knížkami aneb Březen v českobrodské knihovně

V rámci celostátní akce Březen měsíc čtenářů nabídla Městská knihovna v Českém Brodě v průběhu tohoto měsíce kromě jiného i cyklus dvaceti besed pro žáky místních i mimobrodských škol. Besedy pro děti z 1., 2. a 3. tříd nesly název Putování za pohádkou, pro starší děti ze 4. a 5. tříd byly určeny besedy Putování za dobrodružstvím. Celá soutěžní hra byla podobná společenské hře Člověče, nezlob se. Děti byly rozděleny do dvou družstev, na zelené a žluté.

Pro lepší orientaci dostal každý v družstvu barevný kolíček, který si připevnil na oděv. Pak už následovalo házení kostkou a postupování po herní ploše. Menší děti měly na jednotlivých políčkách vyobrazeny pohádkové postavičky a jejich úkolem bylo správně pojmenovat postavičku na políčku, na které postoupily, a pak ještě vyhledat knížku, ve které se daná postavička nachází. Za tímto účelem byla pro ně připravena výstavka vybraných pohádkových knih. Udivilo nás, že některé děti vůbec neznají např. kocoura Vavřince a jeho kamarády, postavičky ze Čtyřlístku nebo Malou čarodějnici a jejího havrana Abraxase.

Starší děti měly na herních políčkách uveden název knihy, tu si mohly prohlédnout v připravené výstavce vybraných dobrodružných knih, navíc každá z nich skrývala soutěžní otázku, na kterou bylo třeba správně odpovědět. Děti tak soutěžily s Třemi mušketýry, Robinsonem Crusoe, Drákulou, Dívkou na koštěti nebo Tintinem. Pokud si někdo nevěděl rady, mohl požádat své družstvo o pomoc, v krajním případě, pokud správnou odpověď nevěděl nikdo z družstva, se jedno kolo neházelo. V cíli na vítěze i poražené čekala písnička a hlavně stará knihovnická truhla s pokladem čokoládových vajíček, která současně připomněla i blížící se velikonoce.

Celého soutěžení se nakonec zúčastnilo 345 dětí z 19 tříd, kromě obou českobrodských ZŠ za knihami putovaly i děti z českobrodské ZŠ a PrŠ a dvě třídy ZŠ Poříčany. Opět jsme se přesvědčili, že besedy a soutěžení, spojené s ukázkami knížek, mají svůj smysl, během letošního března se nám do knihovny přihlásilo 35 nových dětských čtenářů, nárůst zájmu jsme zaznamenali i u dospělých, takže můžeme konstatovat, že se březen v českobrodské knihovně vydařil a skutečně se stal Měsícem čtenářů.