Literární besedy II.

Ve druhé polovině května proběhl další cyklus literárních besed o nových knihách v dětském oddělení, kterých se zúčastnili žáci prvních až pátých tříd obou českobrodských Základních škol. Během čtyř dnů se uskutečnilo 15 besed, při kterých jsme přivítali celkem 296 dětí. Malí návštěvníci se opět rozdělili na dvě poloviny a vystřídali se při prohlížení nových knih a při hraní nové PC hry na počítači.

Knihovnická truhla tentokrát skrývala starší knihy o prázdninách. Děti nejvíc zaujala Knížka na prázdniny od Ljuby Štíplové, která obsahuje tábornické znalosti, rébusy, bludiště a mnoho dalších zajímavých her a zábavných činností na léto. Další z ukazovaných knih byly např. Mikulášovy prázdniny od René Goscinnyho, Za dvě čárky prázdniny od Ilony Borské nebo Jízdenka na prázdniny od Markéty Zinnerové. Z nových titulů tentokrát „na celé čáře“ zvítězily dobrodružné horrorové příběhy od Thomase Breziny Pobřeží koster a Úkryt hraběte Drákuly. Děti zaujaly především tzv. superlupy, které jsou v každé knize jako příloha a čtenáři je používají k rozluštění tajných nápisů a skrytých obrázků. S velkým ohlasem se setkala i komiksová kniha Svět podle Snoopyho.

Ve druhé části našeho setkání jsme se všichni přenesli pomocí knih a nové PC hry do zoologické zahrady. Děti zjistily, že obrazové publikace jim přiblíží jednotlivé výběhy a voliéry skoro tak, jako kdyby se ocitly přímo v zoo. Zájem vzbudily fotografie nových mláďat i knížka Nové příběhy z pražské ZOO, ze které jsme si přečetli např. skutečný příběh lachtana Gastona z doby povodní v roce 2002. Svou pozornost a soustředění si děti vyzkoušely při PC hře Vítáme vás v zoo, kterou si samozřejmě mohou přijít do knihovny zahrát i o prázdninách.