Jak to bylo pohádko?

Pro žáky 1.-5. tříd obou českobrodských škol a ZŠ v Poříčanech jsme v rámci letošního Týdne knihoven připravili v první polovině října besedy k významnému výročí básníka a dramatika Františka Hrubína, od jehož narození uplynulo 17. září 2010 právě 100 let. Naším cílem bylo dětem připomenout tohoto autora nádherných dětských říkanek, básniček a pohádek, které děti většinou znají, ale mnohdy nevědí, že jejich autorem je právě František Hrubín.
V úvodní části byly děti v krátkosti seznámeny s jeho životem a tvorbou. Prvním úkolem dětí bylo zjistit, proč se beseda jmenuje Jak to bylo pohádko, což je začátek známé veršované pohádky Kuřátko a obilí. Celou pohádku jsme si potom všichni přečetli nebo s některými přeříkali zpaměti. Pro větší názornost jsme pro děti vytvořili papírové postavičky všech zvířátek, která v pohádce vystupují, a obstarali také všechny druhy obilí, které se v pohádce vyskytují. Zdatní malíři z každé třídy potom malovali libovolné zvířátko z pohádky, velkým problémem bylo poznávání druhů obilí, které kuřátku radilo, ale nakonec i tento úkol děti splnily.

Tradiční knihovnická truhla tentokrát obsahovala deset otázek a hádanek z díla Františka Hrubína, ve dvou variantách pro mladší a starší školní věk. Následovalo doplňování ztracených rýmů Hrubínových říkanek, přičemž mladším dětem jsme říkanky předčítali, starší žáci pracovali samostatně. Rýmování šlo všem skvěle,
i když některé výtvory budily úsměv. Před závěrečnou písničkou se děti ještě dozvěděly informace o nových knihách a možnosti přihlášení do Městské knihovny.

Doufáme, že jsme naším pořadem alespoň trochu přispěli k tomu, aby se i další generace čtenářů vracela k tomuto velikánu české tvorby pro děti. Celkem proběhlo 17 besed, kterých se zúčastnilo 333 žáků se svými vyučujícími. Všechny obrázky a také některé „zdařilé“ veršovánky budou do konce listopadu zdobit vstupní halu knihovny.