Jak jsme v knihovně chytali vánoční kapry

Letošní předvánoční posezení v Městské knihovně vycházelo z výtvarné akce Ryba rybě povídala aneb Rybí vánoce v knihovně, takže jsme hned po první adventní neděli, v pondělí 29. listopadu, začali s netradičním výlovem. Zúčastnili se ho žáci prvního stupně obou českobrodských základních škol, Základní a Praktické školy, čtyři třídy ZŠ Poříčany a jedna třída ZŠ Úvaly, celkem se u nás během šesti listopadových a prosincových dnů vystřídalo 398 dětí se svými vyučujícími.

Celý program uvedla povídka Josefa Čapka O vánocích, které nechtěly být, následovalo krátké povídání o koledách a vánočních kaprech a pak už začal zábavný soutěžní výlov. Pro děti jsme připravili 24 papírových kaprů, kteří skrývali různé typy soutěžních úkolů, rozlišených pro dvě věkové kategorie, pro 1.-3. třídy a 4.-5. třídy. Každé dítě si vylovilo svého kapra a potom všichni hádali podle jednoduchého hudebního motivu z malého piánka název koledy nebo vybírali ze tří možností správnou odpověď na otázku s vánočním motivem. Někteří kapři ukrývali také ukázku z knihy o vánocích nebo zimě, úkolem dětí bylo najít tu správnou knihu na připravené výstavce, případně ještě zodpovědět doplňkovou otázku. Příjemně nás překvapilo, že děti koledy nejen znaly, ale dokonce je i uměly zazpívat, přiřadit správnou knížku k přečtené ukázce nebyl pro většinu čtenářů také žádný problém. Po úspěšném vylovení celého rybníka jsme dětem nabídli námi upečené cukroví a domácí křížaly ze sušených jablíček, které řada dětí ochutnala poprvé. Tradiční knihovnická truhla tentokrát skrývala malé vánoční překvapení, čokoládový dárek pro každou třídu.

Snahou našich vánočních besed bylo nejenom vyvolat v dětech vánoční atmosféru, ale také jim ukázat, že se prostřednictvím knížek mohou přenést do jiného, pohádkového světa fantazie a tam prožívat různá dobrodružství.