Mraveniště v knihovně

V rámci Týdne knihoven v říjnu 2009 proběhlo v Městské knihovně pásmo literárních besed pod názvem Mraveniště v knihovně a jak už z názvu vypývá, bylo věnováno 110. vyročí narození spisovatele a ilustrátora Ondřeje Sekory. Uskutečnilo se celkem šestnáct pořadů pro žáky prvního stuoně obou českobrodských základních škol a také pro jednu třídu ZŠ Poříčany, která po zkušenosti s červnovým pasováním prvňáčků projevila zájem účastnit se i nadále našich akcí pro děti. Na začátku zazněla písnička Ferda Kabrňák, ze které měly děti uhodnout, o kom si budeme povídat. Všechny třídy správně uhodly Ferdu Mravence a většina pojmenovala správně i jeho autora. Po krátkém úvodu, ve kterém se děti dozvěděly něco o životě a tvorbě Ondřeje Sekory, následovala ukázka jeho knih, které sám napsal i ilustroval, a také knih jiných autorů, ke kterým vytvořil jenom své typické obrázky. Pak začala zábavná soutěžní část, ve které děti např. skládaly puzzle s obrázky Ferdy Mravence a jeho kamarádů, malovaly obrázky s námětem Sekorových postaviček, hledaly postavičky mravenců, které byly schovány v místnosti dětského oddělení a luštily rébusy z knihy Kuře Napipi. Na závěr zazněla písnička o Berušce a každý žák dostal malou sladkou odměnu za soutěžení a snahu.

Protože Týden knihoven probíhal pod heslem Knihovna mého srdce, druhá část besed byla věnována prezentaci TOP 12 knih z celostátní ankety Kniha mého srdce. Byli jsme mile překvapeni informovaností dětí, i ti nejmenší školáci poznali logo této ankety. Naše povídání přiblížilo dětem tři z dětských knih, které se probojovaly do TOP 12: Foglarovy Rychlé šípy, Děti z Bullerbynu Astrid Lindgrenové a samozřejmě Harryho Pottera. Největší zájem byl o hlavolam z Rychlých šípů, ježka v kleci, kterého si děti mohly zkusit samy vyndat a prokázaly při tom opravdu velkou zručnost.