Týden knihoven 2021

V prvním říjnovém týdnu (od 4. do 8. října 2021) proběhl další ročník celostátní akce s názvem Týden knihoven, se svým programem se připojila i naše knihovna.

Ve středu jsme pozvali děti i dospělé na Odpoledne s Andersenem. Akce, která se tradičně koná v březnu, byla přesunuta na říjen z důvodu jarních protiepidemických opatření. Letošní program nesl název Ježek nejen v kleci a byl inspirován 80 lety od prvního vydání Záhady hlavolamu Jaroslava Foglara.  A hlavní symbol této knihy - ježek v kleci - a jeho příbuzní v nejrůznějších podobách nás provázeli celým odpolednem. Tvořili jsme, četli jsme, luštili kvízy a křížovky, skládali hlavolamy. Od 14.00 probíhalo setkání s kreslířem a ilustrátorem Jirkou Filípkem, který dětem i dospělým představil princip tvorby komiksu a také vyprávěl o Jaroslavu Foglarovi, se kterým ho pojilo osobní přátelství.

Čtvrteční odpoledne patřilo oblíbeným Knihohrátkám, poprvé jsme se sešli v budoucím doupěti lišáka Čístka, a proto celý program provázeli lišáci a lišky, hrdinové různých knižních příběhů. Poznali jsme lišáka knihožrouta, který se za žraní knih dostal až do vězení a my jsme mu pomohli jednu knihu napsat. Dozvěděli jsme se pár zajímavostí ze světa lišek, třeba to, že mají vynikající paměť, a přitom jsme si vyzkoušeli tu naši. A na závěr jsme si přečetli o tom, jak vzniklo vzácné přátelství lišáka a myšáka Juliana.

Součástí programu bylo také připomenutí literárně-výtvarné výzvy, ve které jsme oslovili děti, aby napsaly báseň s využitím slov “Čístko, neprojet, po škole, jupííí, povedený”  nebo namalovali obrázek (inspirace vybranými slovy vítána). Všechny dodané výtvory budou použity na výzdobu Čístkova doupěte, termín odevzdání prací je středa 27. října 2021.