Knihohrátky v Týdnu rodiny offline

V úterý 14. května jsme pozvali děti a jejich „dospělácký“ doprovod na další pořad z cyklu Knihohrátky aneb S knížkou do pohádky, tentokrát proběhl jako součást kampaně Týden rodiny offline, kterou jsme se jako knihovna rozhodli podpořit.

Týden rodiny offline je spojen s Mezinárodním dnem rodiny, který si připomínáme každoročně 15. května, organizuje ho nezisková organizace Rodina offline, která se zabývá osvětou v oblasti používání a ovládání moderních technologií, poukazuje na jejich rizika a zabývá se správným uživatelským přístupem, zejména u dětí. Do kampaně mohou přihlásit své akce pro veřejnost základní i mateřské školy, knihovny, mateřská centra a další organizace, které splní podmínku, že jejich aktivity budou offline, tedy bez použití mobilů, tabletů nebo počítačů.

Na úvod našeho setkání jsme si ještě jednou připomněli 70. výročí založení nakladatelství Albatros, z jeho nejnovější produkce jsme dětem představili knížku Slavnost obrů, která formou pohádkového příběhu zachycuje, jak se děti cítí vedle dospělých a co zažívají mladší sourozenci vedle starších. Potom jsme z Hrubínova Špalíčku vybrali pět krátkých veršovaných pohádek, za pomoci přítomných maminek jsme si je kolektivně zarecitovali a děti ke každému pohádkovému příběhu našly a složily překrásné ilustrace Jiřího Trnky.

Následoval příběh holčičky Julinky, která si za pomoci svých zvířecích kamarádů založila ve svých odložených hračkách „jedlou“ zahrádku a vypěstovala si nejrůznější zeleninu a koření. Tři voňavé kuchyňské bylinky jsme připravili na ukázku, všichni si je mohli očichat a potom hádat, o jaké bylinky se jedná. Navíc jsme z nich upekli slané bylinkové krekry, které jsme společně ochutnali.

Závěr patřil obrázkovému čtení z knížky Nejznámější lidové písničky, několik z nich jsme si potom s pomocí dětského hracího piánka všichni společně zazpívali.