Týden knihoven ve znamení barev, hub, knih

V prvním říjnovém týdnu se českobrodská městská knihovna již  tradičně připojila k celostátní knihovnické akci Týden knihoven, pod heslem „Braňte knihu!“ proběhl letos jubilejní 20. ročník.

V pondělí 3. října dopoledne jsme zahájili cyklus malých pohádkových čtení a hraní pro děti MŠ Jak pan Zelený ztratil zelenou, každé říjnové pondělí a čtvrtek navštíví naši knihovnu děti z některé mateřské školky z Českého Brodu nebo nejbližšího okolí a budeme společně objevovat barevný svět kolem nás.

Úterní odpoledne 4. října patřilo našim nejmenším čtenářům, které jsme  společně s jejich dospělým doprovodem pozvali na živé čtení s názvem Houbový mužíček, Jak název napovídá, v knížkách jsme hledali pohádky, příběhy i básničky o houbách a lese, četli jsme si o hřibech, muchomůrkách i kuřátkách, nechyběly ani houbové hádanky a houbové obrázkové  čtení. Kromě nezbytného mlsání se děti stihly naučit jednoduchou houbovou říkanku a dolepit červeným muchomůrkám jejich bílé puntíky, představili jsme si také dva dřevěné předměty, které svým tvarem připomínají houbu, a trochu jsme se potrápili hádáním, k čemu se asi mohou používat.

Ve středu 5. října probíhal Den otevřených dveří, na zájemce čekaly naše knihovnické kroniky a prohlídka všech prostor knihovny, které jsou běžně pro veřejnost nepřístupné.

Čtvrteční podvečer 6. října přinesl další živé čtení pro dospělé čtenáře Číst nás baví: čteme pro Vás. O své čtenářské zážitky se s námi tentokrát podělil pan ředitel ZŠ Žitomířská Jiří Slavík a paní učitelka ZŠ Mukařov Barbora Budská,, poslechli jsme si ukázku z kritikou i čtenáři oceňované knihy Marťan od Andyho Weira, čtení z knihy Stanislav Konopásek: muž, který přežil doplnila také osobní vzpomínka na rodinu Konopáskových. Vystoupení našich hostů jsme doplnili ochutnávkou knižních novinek: lehce erotickou povídkou z knihy Objížďka od Zuzany Zimmermanové, humornými básničkami Stanislava Kahudy z knihy Skoroptev a Takřkavka, závěr našeho setkání patřil dramatické ukázce z detektivky Hanny Whitton Čtvrtý jezdec Apokalypsy.

Od začátku října mohou čtenáři naší knihovny při práci na počítači využívat pohodlnějšího posezení u nových počítačových stolků, během října dojde ještě k výměně části starých a opotřebovaných knižních regálů za nové. Společně s novými tiskárnami pro výpůjční protokol, které jsou v provozu již od června, jsme nový mobiliář knihovny pořídili z dotace Středočeského Fondu kultury a obnovy památek.