Pohádkové odpoledne s Andersenem

Pohádkové odpoledne s panem Andersenem proběhlo v českobrodské městské knihovně už počtvrté, z letošních jubilantů jsme si vybrali českého básníka a autora písňových textů Jana Vodňanského. Inspirovali jsme se především jeho knihou Máme doma gorilu, takže velká papírová gorila nás jako patron provázela zvířecí doplňovačkou i vtipnými básničkami, písničkami a příběhy.

Dětští návštěvníci knihovny celé odpoledne luštili zvířecí doplňovačky, za jejich správné vyplnění čekala sladká i slaná odměna u stromu Pohádkovníku. Zájemci si potom v naší dílničce mohli vyrobit nebo vymalovat exotického motýla a poslechnout si verše, pohádky a příběhy o zvířátkách. Každé dítě si na rozloučenou odnášelo upomínkovou pohlednici letošní Noci s Andersenem.

Po Pohádkovém odpoledni následoval ještě podvečerní program pro čtvrťáky paní učitelky Houšové. Na úvod zazněla písnička Pohádky naruby, děti měly prokázat svůj postřeh a zapamatovat si co nejvíc pohádkových bytostí, o kterých se v ní zpívá. Následně si všichni vyzkoušeli povolání básníka, na základě zadaných slov vytvářeli veršovaný text, který potom veřejně přednesli. Nakonec si děti zahrály na ilustrátory, jejich posledním úkolem bylo výtvarně ztvárnit písničku Dejte mi pastelku, nakreslím pejska. Všechna básnická i výtvarná díla byla originální a vtipná, děti prokázaly všestranný talent a za odměnu si také trochu zamlsaly. Na závěr jsme si přečetli ukázku z nové knihy Vratislava Maňáka Expedice z pohlednice, která byla vydána jako oficiální kniha letošní Noci s Andersenem, a všichni dostali upomínkovou pohlednici.