Pohádkové odpoledne s panem Andersenem a komisařem Vrťapkou

V pátek 4. dubna jsme pozvali všechny děti na 2. ročník Pohádkového odpoledne s panem Andersenem. Patronem letošní Noci s Andersenem byl komisař Vrťapka, hlavní hrdina cyklu dětských detektivek Petra Morkese, takže jsme celé odpoledne pátrali po záludných otázkách, hledali správné odpovědi a za odměnu sbírali perníkové kostičky ze stromu Pohádkovníku. Zájemci si potom v naší dílničce mohli vyrobit velikonoční dekoraci a na hracím pódiu poslechnout pohádkový příběh.

Po Pohádkovém odpoledni následoval ještě podvečerní program pro třídy paní učitelky Houšové a Vostruhové, řídil ho opět komisař Vrťapka se svými spolupracovníky, novinářkou Hermínou, bratránkem Čendou a zloduchem Zlokrtem, velké knihovní pátrání probíhalo ve všech prostorách knihovny. Každá dvojice dětí dostala hrací kartu a za splnění tří náročných úkolů na třech stanovištích získala tři razítka.U Hermíny děti musely najít a do hrací karty zapsat jména deseti známých hrdinů z dětských knížek, jejichž papírové postavičky byly schovány v regálech mezi knížkami. Zlokrt si pro všechny malé pátrače připravil obrázkové kvízy, jejichž tajenku tvořila opět jména známých pohádkových postaviček. Na stanovišti bratránka Čendy děti skládaly rozstříhaný text ze známých pohádkových příběhů a na připravené výstavce hledaly knížku, do které patří. Na všechny úspěšné detektivy čekala na stromu Pohádkovníku opět sladká odměna, jako překvapení na závěr nám Hermína přečetla ukázku z nové knihy O Vendulce a drakovi, která vyšla v předvečer Noci s Andersenem a byla uvolněna pouze pro její registrované účastníky. Na rozloučenou dostaly všechny děti od komisaře Vrťapky pohlednici s jeho portrétem a osvědčení o ukončeném pátrání se svým jménem a vlastnoručním Vrťapkovým podpisem, potom odešly pokračovat v andersenovské noci do své školy.