Příběhy hvězdné oblohy

V průběhu května a června proběhl v knihovně poslední cyklus besed pro třídy 1. stupně základních škol v tomto školním roce. Při našich setkáních jsme se podívali na hvězdnou oblohu a nechali se pohltit hvězdnými příběhy.

Víte, jaký je rozdíl mezi hvězdárnou a planetáriem? A jaká hvězdárna se nachází nedaleko Českého Brodu? Co mají společného knihy a hvězdy? Tyto otázky dostávaly děti při posledních besedách, na kterých jsme si malinko povídali o vesmíru, o hvězdách a především jsme postupně rozsvěceli speciální knihovnické souhvězdí, které nám představilo 9 hvězdných příběhů.

A ty společné rysy knih a hvězd? Knihy, stejně jako hvězdy, vypadají podobně, ale ve skutečnosti jsou každá jiná. Knihy, stejně jako hvězdy, září někdy jasně, jindy slabě. Velikost knihy, stejně jako u hvězd, nemá nic společného s pravou velikostí (i malinká knížka může obrovsky zazářit). Knihy, stejně jako hvězdy, můžeme pozorovat/číst ve dne i v noci. Pokud vás napadnou další podobnosti, budeme moc rádi, když se o ně s námi podělíte.

Devět představených hvězdných příběhů si děti mohly hned odpoledne přijít vypůjčit. Vybrali jsme pro ně prázdninové čtení napříč žánry – dobrodružné, dívčí, fantasy, humorné i vážnější.

Při besedách jsme se setkali se 40 třídami základních škol z Českého Brodu i okolí.