Flóra a jiní medvědi

Spisovatelka, ilustrátorka a výtvarnice Daisy Mrázková vytvořila mnoho nádherných autorských knih, ve kterých otevírala dětem zvláštní svět lidí, zvířat a věcí, nadaných schopností vzájemné komunikace. Sté výročí jejího narození, které si připomeneme letos v květnu, jsme dětem z mateřských škol přiblížili v malém pohádkovém čtení a hraní, které jsme nazvali podle jedné z jejích knížek.

V knihovně čekal na každé židličce jeden plyšový medvídek, různě velký i různě barevný, a děti si mohly vybrat a půjčit toho, který se jim nejvíc líbil. Prostřednictvím knihy Jak se žije medvědům jsme si představili různé druhy medvědů a dozvěděli jsme se, kde žijí a čím se živí.

Knížku Můj medvěd Flóra jsme si přečetli celou. Zapomenutého plyšového medvídka, který se ocitl v lidské rodině, si děti zkusily vykoupat, učesat, obléct do růžových šatiček a čepičky, nakrmily ho jablkem, vybraly mu knihu na čtení, poslaly mu dopis nebo se s ním projely autem.

Básničky z knížky Medvědí říkadla vyjadřovaly radost, smutek, zlost, strach, štěstí nebo údiv a děti se za pomoci „medvědích“ masek pokoušely tyto emoce vyjádřit. S medvědy Pupíkem a Bříškem z knížky Co se zdá medvědům se pak učily bručet a mručet. Na závěr jsme si všichni společně přečetli obrázkové čtení Medvědi, medvědi, copak nám povědí?

Během dubna se v naší knihovně vystřídalo dvacet jedna tříd malých školáčků z MŠ Český Brod, Liblice, Klučov, Chrášťany, Břežany, Doubravčice, Kounice, Přišimasy, Tuchoraz, Poříčany, Vyšehořovice, Tismice a z dětských skupin La Palomita, Na Sadu a Děti z jurty.