Jak pejsek s kočičkou pekli dort

Ve čtvrtek 12. dubna jsme pro 37 dětí ze tříd Cvrčků a Dráčat MŠ Kollárova připravili další malé čtení, povídání a hraní, tentokrát s Pejskem a Kočičkou. Na úvod jsme si přečetli krátkou ukázku z knihy Povídání o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka a potom jsme na magnetické tabuli společně „pekli“ šestipatrový papírový dort i s dvěma svíčkami, pro Kočičku k narozeninám a pro Pejska k svátku. Připomněli jsme si i další domácí zvířata a jejich mláďata v knížce s ilustracemi malíře Mirko Hanáka a pak si děti se zájmem prohlédly připravená obrázková leporela. Aby nikomu nebylo líto, že náš dort je jen papírový a nedá se ochutnat, upekli jsem pro naše malé návštěvníky sladké linecké kytičky, navíc každý dostal jednoduchou omalovánku s Pejskem a Kočičkou.

V pondělí 16. dubna jsme v naší knihovně přivítali dalších 34 dětí z MŠ Kollárova, tentokrát ze tříd Medvíďat a Bobříků. Na úvod jsme si opět přečetli krátkou ukázku z knihy Povídání o pejskovi a kočičce, naši malí návštěvníci pohádku velmi dobře znali, takže přesně věděli, jaké přísady Pejsek s Kočičkou do dortu dali a co naopak nemají rádi. Správné suroviny jsme nejprve zamíchali v připraveném hrnci a potom jsme na magnetické tabuli také společně „upekli“ šestipatrový papírový dort a ozdobili ho svíčkami. Podle připravených knížek děti ještě jmenovaly další pohádkové dvojice, které k sobě patří jako Pejsek s Kočičkou. Samozřejmě nechybělo velmi oblíbené listování a prohlížení nových i starších obrázkových knížek, nakonec na děti čekala malá odměna v podobě jednoduché omalovánky s Pejskem a Kočičkou a lineckých koláčků, upečených jako náhrada za dort, který podle pohádky pana Čapka snědl velký zlý pes.