Jak pracovat s výsledky hledání a co vše lze zjistit ze záznamu knihy?

Všechny dokumenty, které naše knihovna nabízí svým čtenářům, můžete najít v online katalogu. Zde uvádíme několik tipů a možností, jak s informacemi z našeho online katalogu dále  pracovat.

1. na začátku vyhledávání máte vždy možnost zvolit, zda hledáte ve všech dokumentech nebo pouze v dětském nebo dospělém oddělení, zda hledáte pouze knihy nebo časopisy. Pro složitější dotaz je možné využít kombinované vyhledávání.

2. jako příklad použijeme vyhledání známé a často vydávané knihy Stařec a moře. Výsledné záznamy lze řadit abecedně podle autora, názvu nebo roku vydání, případně lze řadit i podle signatury.

Signatura určuje umístění knihy/dokumentu:

bez signatury - volný výběr beletrie v oddělení pro dospělé

třídník MDT (např. 641.5) - volný výběr naučné literatury v oddělení pro dospělé

M - volný výběr beletrie v oddělení pro děti a mládež

M + třídník MDT (např. M 641.5) - volný výběr naučné literatury v oddělení pro děti a mládež

D, DEP, D M, DEP M - depozitář v přízemí budovy, když si takovou knihu objednáte z domova, připravíme ji pro Vás

AK - audioknihy

PK - příruční knihovna

3. po seřazení výsledků vyhledání podle roku prozkoumáme blíže záznam nejnovější.

V Základním zobrazení vidíme přehledně popisné údaje (autor, název, vydání, klíčová slova atd.). Záložka ISBD nabízí navíc anotaci - bližší popis obsahu knihy. Záložka Citace nabízí bibliografickou citaci, může se hodit pro všechny, kdo potřebují do seznamu literatury citovat knihy/dokumenty podle schválené normy.

4. Dostupnost knihy - zda je kniha k dispozici nebo vypůjčená, zjistíte přímo v záznamu. Pokud si chcete ušetřit čas při zjišťování, zda je některá kniha k dispozici, je možné využít funkci zobrazení všech podobných jednotek (stejný název, různá vydání) nebo hned při prvním zobrazení výsledků vyhledání si zobrazit jen dokumenty, které jsou nyní k dispozici.

Hodně štěstí při hledání!