Jak pracovat s výsledky hledání a co vše lze zjistit ze záznamu knihy?

Všechny dokumenty, které naše knihovna nabízí svým čtenářům, můžete najít v online katalogu. Zde uvádíme několik tipů a možností, jak s informacemi z našeho online katalogu dále  pracovat.

1. na začátku vyhledávání doporučujeme se přihlásit ke svému účtu. Po přihlášení a vyhledání knihy se Vám zobrazí informace, zda jste již danou knihu měli vypůjčenou nebo si záznam knihy můžete uložit do "vybraných" ikonkou srdíčka pro budoucí použití.

Na začátku vyhledávání máte vždy možnost zvolit, zda hledáte ve všech dokumentech nebo pouze v dětském nebo dospělém oddělení, zda hledáte pouze knihy nebo časopisy. Pro složitější dotaz je možné využít pokročilé nebo kombinované vyhledávání (kombinace autora, názvu, klíčového slova, roku vydání apod.).

2. jako příklad použijeme vyhledání známé a často vydávané knihy Stařec a moře. Výsledné záznamy lze řadit abecedně podle autora, názvu nebo roku vydání. Komu nevyhovuje výpis obsahující obálku knihy (pokud je dostupná) a další informace, ten si může přepnout na zkrácené tabulkové zobrazení. Filtrovat lze dle dostupnosti a typu dokumentu.

3. u výpisu vyhledaných záznamů je dobře vidět, které knihy jsou vypůjčené a které dostupné, kolik kusů knihovna má a případně kolik lidí má určitou knihu rezervovanou a také je možné okamžitě kliknout na "Získej" (pro objednávku nebo rezervaci) nebo "Vybrat" pro uložení záznamu knihy pro pozdější použití. Modré datum napoví, zda a kdy měl uživatel knihu půjčenou v minulosti.

4. po otevření jednoho záznamu vidíme detailnější informace o dostupnosti a případně si v horní nabídce můžeme zobrazit obsah knihy nebo citaci.

lokace - určuje umístění knihy/dokumentu:

oddělení pro dospělé - volný výběr beletrie v oddělení pro dospělé

oddělení pro děti a mládež - volný výběr beletrie v oddělení pro dospělé

depozitář - depozitář v přízemí budovy, když si takovou knihu objednáte z domova, připravíme ji pro Vás

signatura

třídník MDT (např. 641.5) - u naučné literatury obsahuje

M + třídník MDT (např. M 641.5) - volný výběr naučné literatury v oddělení pro děti a mládež

AK - audioknihy

PK - příruční knihovna

Hodně štěstí při hledání!