Andersen s Pejskem a Kočičkou

V letošním roce proběhl už osmnáctý ročník celorepublikové akce Noc s Andersenem, která připomněla dvě literární výročí: v roce 1928 vznikla krásná knížka Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce a koncem roku 1938 začaly vycházet kreslené příběhy klubu Rychlých šípů.

Proto jsme v pátek 23. března do knihovny pozvali všechny děti na Pohádkové odpoledne s panem Andersenem, abychom si společně s Pejskem a Kočičkou četli, hráli, tvořili a také trochu vařili. Dětští návštěvníci - občas za pomoci svého dospělého doprovodu - luštili slovní i obrázkové kvízy, v naší dílničce si mohli vyrobit „obálkového“ pejska, kočičku nebo zajíčka, sestavit a vymalovat pejska nebo kočičku z kartonu, na ty nejmenší čekaly psí a kočičí omalovánky.

Na „vaření“ děti žádné pomocníky nepotřebovaly, namazat pomazánku na kolečko rohlíku nebo marmeládu na linecké vajíčko zvládl úplně každý, dort jsme sice neměli, ale všechny sladké i slané dobroty rychle mizely a nikoho po nich bříško nebolelo… Nechybělo ani čtení pohádkových příběhů doplněné hádáním hádanek, na závěr každé dítě dostalo upomínkovou pohlednici letošní Noci s Andersenem.

Po Pohádkovém odpoledni následoval ještě podvečerní program, do knihovny přišly dvě třídy druháčků s paní učitelkou Tůmovou a Houšovou. Po úvodní četbě z Nových příběhů pejska a kočičky i z klasického Povídání o pejskovi a kočičce jsme na Čapkových ilustracích nejprve vyzkoušeli postřeh dětí. Potom se děti rozdělily do dvojic nebo trojic, dostaly hrací kartu se třemi úkoly a vydaly se je plnit do prostor celé knihovny. Po náročném a vysilujícím výkonu si děti za odměnu trochu zamlsaly, společně si poslechly závěrečnou „chechtavou“ pohádku a po rozdání upomínkových průkazů Noci s Andersenem odešly pokračovat v andersenovské noci do své školy.