Kam se ztrácí sněhuláci

Cyklem letošních předvánočních besed pro žáky základních škol jsme navázali na výstavu výtvarných prací Páni kluci sněhuláci a věnovali jsme je všem, kteří mají rádi v knížkách spoustu obrázků, legračních i vlídných, barevných nebo černobílých, protože víme, že hezké ilustrace jsou zvlášť pro dětské čtenáře velmi důležité.

Na naší tabuli čekalo patnáct obrázků, na kterých jsme dětem představili, jak sněhuláka namalovalo patnáct různých českých ilustrátorů a ilustrátorek. Každý obrázek skrýval samozřejmě jméno ilustrátora, se kterým jsme se všichni společně seznámili, a také jeden jednoduchý úkol. Děti vpisovaly správné slovo do zimní doplňovačky, na výstavce hledaly knihu s obrázky stejného ilustrátora nebo doplňovaly rýmy do krátkých říkanek o zimě a sněhulácích.

V přestávkách mezi plněním úkolů jsme si přečetli jeden příběh z knížky Anička na horách,
ukázku ze Šmalcovy abecedy, vyluštili jsme sněhuláčí rébus ilustrátorky Vlasty Baránkové a z jednoho odvážného dobrovolníka jsme na chvíli udělali opravdovského sněhuláka. A na závěr první části našeho setkání jsme se všichni dozvěděli, kam se sněhuláci ztrácí…

Následovalo tradiční a velmi oblíbené představení a prohlížení knižních novinek v dětském oddělení, opět doplněné čtením krátkých ukázek z vybraných knih, nakonec se otevřela naše knihovnická truhla, která skrývala vánoční cukroví. Od 3. listopadu do 15. prosince se v naší knihovně vystřídalo 750 žáků obou českobrodských základních škol, ZŠ Poříčany, Kouřim, Přistoupim, Kounice a ZŠ a PrŠ Český Brod.