Číst nás baví: čteme pro Vás 2017

23.listopadu 2017

S našimi dospělými čtenáři jsme se naposled v tomto kalendářním roce sešli ve čtvrtek 23. listopadu, na podvečerním živém čtení jsme společně s knihami přivítali adventní čas. Při téměř rodinném posezení jsme našim věrným příznivcům a posluchačům představili tři novinky z našeho knižního fondu, nadcházející sváteční chvíle jsme si připomněli vánočními povídkami Františka Nepila a Petra Šabacha i verši Jaroslava Seiferta.

21.září 2017

Jako součást letošního Týdne knihoven proběhlo ve čtvrtek 21. září další z cyklu živých čtení pro dospělé čtenáře, na kterém jsme již podruhé přivítali regionálního historika Jana Psotu.

V úvodu našeho setkání jsme si poslechli tři krátké ukázky z knižních novinek v našem fondu. Potom už se slova ujal náš milý host, který nám podrobně představil své dvě nové odborné publikace o historii českobrodského regionu, které v uplynulém půlroce vyšly. Kniha Historie domů Rostoklat a Nové Vsi II byla slavnostně pokřtěna v dubnu 2017 v kostele sv. Martina v Rostoklatech u příležitosti slavnostního rozsvícení kostelního osvětlení. Kniha Dějiny Tuklat a Tlustovous vyšla v červnu 2017 u příležitosti slavností dvojitých narozenin, 810. výročí obce Tuklaty a 790. výročí obce Tlustovousy. Obě publikace daroval pan Psota do fondu naší knihovny.

V průběhu jeho vystoupení jsme se dozvěděli ještě o jeho dalších aktivitách, otevření dvou naučných stezek v Přišimasech a Úvalech, a také o plánovaných odborných publikacích, které se opět budou zabývat historií obcí v okolí Českého Brodu, nebo o plánované knize pověstí a legend z Českobrodska.

11.května 2017

S našimi dospělými čtenáři jsme se sešli ve čtvrtek 11. května na podvečerním živém čtení Číst nás baví: čteme pro Vás. Zájemci si mohli prohlédnout nové prostory naší knihovny a společně jsme si poslechli ukázky z knižních novinek i dalších zajímavých knih. Kromě toho jsme si zábavným historickým kvízem a ukázkami z Českobrodského zpravodaje připomněli předešlé ročníky městských oslav povýšení Českého Brodu na královské město.

30.března 2017

Letošní březen, měsíc knih, čtenářů a čtení pro nás začal živým čtení pro děti, které proběhlo první březnové úterý, a trochu symbolicky jsme ho ukončili poslední čtvrtek v měsíci živým čtením pro dospělé.

Tentokrát byl jeho průběh trochu netradiční, po třech krátkých ukázkách z knižních novinek ve fondu naší knihovny dostal slovo náš milý host, pan Jan Psota, publicista, regionální historik, kronikář, kastelán škvoreckého zámku a také autor nebo spoluautor několika odborných publikací, které mapují historii blízkého okolí Českého Brodu.

Představil nám některé ze svých dosud vydaných knih, přiblížil okolnosti jejich vzniku, přidal zajímavosti a „historky ze zákulisí“. Vyprávěl také o mnoha svých dalších aktivitách a zájmech, o organizování regionálních společensko-kulturních akcí, sestavování rodokmenů, o studiu starých pramenů, pátrání po původu místních a pomístních jmen, nezapomněl ani na ochutnávku ze svých dvou nových publikací, které vyjdou v blízké době. Svým elánem a nadšením, které bylo z jeho projevu vidět i slyšet, nakazil všechny přítomné, takže pro velký zájem posluchačů si naše setkání v letošním roce ještě jednou zopakujeme.